Aikido – dlaczego warto je trenować?

Aikido to sport walki, w którym praktycznie nie stosuje się przemocy. Najważniejsze w nim są siła oraz szybkość. Zaraz za nimi są dokładność i precyzja w wykonywaniu każdego ruchu. To zajęcia sportowe w Katowicach, które możesz trenować zarówno profesjonalnie, jak i rekreacyjnie. Polecamy je każdemu, ponieważ pomaga nie tylko w rozwijaniu sprawności fizycznej, ale również w zachowaniu dobrej kondycji zdrowotnej na długie lata. To odpowiedni sport walki zarówno dla osób starszych, jak i dla dzieci. Co ciekawe, aikido może Cię również wspierać w rozwoju osobistym, bo uczysz się inaczej pochodzić do otaczającej Cię rzeczywistości. Dowiedz się, co jeszcze możesz mieć z zapisania się na tego rodzaju trening.

Czy jest sport walki o nazwie aikido?

Aikido, obok karate, kendo, judo i kyudo to jeden z pięciu tradycyjnych, japońskich sportów walki. Po zakończeniu II wojny światowej zaczął być znany i ceniony na całym globie. Jego pomysłodawca to sensei Morihei Ueshiba. Warto jeszcze dodać, że ten sport otrzymał swoją nazwę w 1942 roku. Aikido jest w naszym kraju znane dopiero od 1976 roku. Nad tym, aby wszystko odbywało się zgodnie z jej zasadami czuwa Polska Federacja Aikido.

Aikido w Katowicach – sport walki bez rywalizacji

W przeciwieństwie do pozostałych znanych na świecie sztuk walki, aikido nie wiąże się z żadną rywalizacją sportową. Dlatego mogą w tego rodzaju zajęciach bez obaw brać udział dzieci. Inne sporty często uczą, że jedynym, co się liczy jest wygrana. To nie jest dobra droga, ponieważ powoduje, że dzieci, które przegrywają są uznawane za gorsze. Niepotrzebnie. Często przegrana nie jest związana z brakiem talentu, tylko doświadczenia. To dziecko w następnych zawodach, na pewno miałoby wyższy poziom i więcej umiejętności. Nie bez powodu mówi się o tym, że ćwiczenie czyni mistrza. Tak jest również w aikido. Każdy może w nim spróbować swoich sił. Umożliwia ono każdemu rozwój w jego własnym tempie.

Czy to oznacza, że na przykład dziecko, które trenuje aikido, nie może nigdzie pokazać, co tak naprawdę potrafi? Nie do końca. Są organizowane pokazy, na których maluch może się zaprezentować szerszej publiczności. Jednak nie ma na nich żadnych punktów, czy klasyfikacji. Chodzi o to, aby się pokazać, a nie żeby zostać ocenionym.

W zajęciach sportowych z aikido bardzo ważne jest to, aby brać odpowiedzialność za życie i zdrowie innych uczestników. Tutaj wyjątkowo duży nacisk kładzie Cię na psychikę i moralność, a nie na bezmyślne wykorzystywanie siły własnych mięśni. Jeżeli podoba Ci się ta filozofia, to musisz się zapisać na zajęcia jak najszybciej.

Pierwszy trening za darmo!

Sprawdź

Ostatnie newsy

Obóz Lato 2024
1 grudnia 2023

Opis obozu i atrakcji W tym roku planujemy wybrać się na Mazury gdzie znowu organizatorami jest sensei Przemek i Pani Dominika. Jak zawsze dzieci będą miały możliwość na jaki trening chcą iść i do niczego na siłę zmuszane nie będą :). Opiekunowie będą na pewno znane i lubiane Pani Agnieszka i Pani Klaudia. W cenie […]

Czytaj więcej
Jak trening aikido wpływa na psychikę i rozwijanie umiejętności miękkich?
14 listopada 2023

Sztuka walki aikido nie tylko skupia się na doskonaleniu fizycznych umiejętności obronnych, ale również jest niezwykle skutecznym narzędziem w rozwoju umiejętności miękkich, szczególnie w obszarze psychologicznym. Trening aikido przekracza granice walki fizycznej, kładąc duży nacisk na aspekty mentalne i emocjonalne. Poniżej przedstawiamy, w jaki sposób praktyka aikido wpływa na rozwój umiejętności miękkich. Jaki wpływ na […]

Czytaj więcej
Film z pokazu Aikido
17 października 2023

Zapraszamy do obejrzenia naszego pokazu który odbył się dnia 3 czerwiec 2023 W pokazie SHUDOKAN AIKIDO brały udział wszystkie grupy wiekowe z naszego klubu w Katowicach. POKAZ : https://youtu.be/LXlNYa4wAvc?si=7Wqgb1rEEWZqn8pn

Czytaj więcej