Aikido – dlaczego warto je trenować?

Aikido to sport walki, w którym praktycznie nie stosuje się przemocy. Najważniejsze w nim są siła oraz szybkość. Zaraz za nimi są dokładność i precyzja w wykonywaniu każdego ruchu. To zajęcia sportowe w Katowicach, które możesz trenować zarówno profesjonalnie, jak i rekreacyjnie. Polecamy je każdemu, ponieważ pomaga nie tylko w rozwijaniu sprawności fizycznej, ale również w zachowaniu dobrej kondycji zdrowotnej na długie lata. To odpowiedni sport walki zarówno dla osób starszych, jak i dla dzieci. Co ciekawe, aikido może Cię również wspierać w rozwoju osobistym, bo uczysz się inaczej pochodzić do otaczającej Cię rzeczywistości. Dowiedz się, co jeszcze możesz mieć z zapisania się na tego rodzaju trening.

Czy jest sport walki o nazwie aikido?

Aikido, obok karate, kendo, judo i kyudo to jeden z pięciu tradycyjnych, japońskich sportów walki. Po zakończeniu II wojny światowej zaczął być znany i ceniony na całym globie. Jego pomysłodawca to sensei Morihei Ueshiba. Warto jeszcze dodać, że ten sport otrzymał swoją nazwę w 1942 roku. Aikido jest w naszym kraju znane dopiero od 1976 roku. Nad tym, aby wszystko odbywało się zgodnie z jej zasadami czuwa Polska Federacja Aikido.

Aikido w Katowicach – sport walki bez rywalizacji

W przeciwieństwie do pozostałych znanych na świecie sztuk walki, aikido nie wiąże się z żadną rywalizacją sportową. Dlatego mogą w tego rodzaju zajęciach bez obaw brać udział dzieci. Inne sporty często uczą, że jedynym, co się liczy jest wygrana. To nie jest dobra droga, ponieważ powoduje, że dzieci, które przegrywają są uznawane za gorsze. Niepotrzebnie. Często przegrana nie jest związana z brakiem talentu, tylko doświadczenia. To dziecko w następnych zawodach, na pewno miałoby wyższy poziom i więcej umiejętności. Nie bez powodu mówi się o tym, że ćwiczenie czyni mistrza. Tak jest również w aikido. Każdy może w nim spróbować swoich sił. Umożliwia ono każdemu rozwój w jego własnym tempie.

Czy to oznacza, że na przykład dziecko, które trenuje aikido, nie może nigdzie pokazać, co tak naprawdę potrafi? Nie do końca. Są organizowane pokazy, na których maluch może się zaprezentować szerszej publiczności. Jednak nie ma na nich żadnych punktów, czy klasyfikacji. Chodzi o to, aby się pokazać, a nie żeby zostać ocenionym.

W zajęciach sportowych z aikido bardzo ważne jest to, aby brać odpowiedzialność za życie i zdrowie innych uczestników. Tutaj wyjątkowo duży nacisk kładzie Cię na psychikę i moralność, a nie na bezmyślne wykorzystywanie siły własnych mięśni. Jeżeli podoba Ci się ta filozofia, to musisz się zapisać na zajęcia jak najszybciej.

Pierwszy trening za darmo!

Sprawdź

Ostatnie newsy

Zajęcia sportowe dla młodzieży Katowice – co wybrać?
20 stycznia 2023

Zajęcia sportowe w Katowicach to dla dzieci wspaniała zabawa oraz okazja do poprawienia kondycji fizycznej. Tego rodzaju zajęcia mogą być również bardzo pomocne w kształtowaniu charakteru. Młodzież może się na nich nauczyć: dyscypliny, wytrwałości, koncentracji oraz pracy nad sobą. Nastolatkom, które chodzą na tego rodzaju zajęcia, obecność na nich pomoże w przełamywaniu własnych słabości. Podpowiemy […]

Czytaj więcej
Aikido w Katowicach przez ferie
16 stycznia 2023

Zapraszamy w czasie ferii (16-29.01.2023) na zajęcia Aikido w naszym klubie Dzieci od 6 do 15 roku życia na godzinę 18:00 Dorośli od 16 roku życia na godzinę 19:00 Treningi jak zawsze w poniedziałki i środy.

Czytaj więcej
Czy warto zapisać dziecko na aikido w Katowicach?
10 stycznia 2023

Dlaczego już teraz musisz zapisać dziecko na aikido? Podobno jest to sport walki, ale… bez walki. Dlatego, że na zajęciach liczy się nie tylko siła fizyczna, ale również szybkość i precyzja ruchów. Aikido dziecko może trenować profesjonalnie, ale również rekreacyjnie. Może się ono stać jego ulubionym hobby. Aikido pomoże Twojemu maluchowi w utrzymaniu odpowiedniego zdrowia […]

Czytaj więcej