Aikido – dlaczego warto je trenować?

Aikido to sport walki, w którym praktycznie nie stosuje się przemocy. Najważniejsze w nim są siła oraz szybkość. Zaraz za nimi są dokładność i precyzja w wykonywaniu każdego ruchu. To zajęcia sportowe w Katowicach, które możesz trenować zarówno profesjonalnie, jak i rekreacyjnie. Polecamy je każdemu, ponieważ pomaga nie tylko w rozwijaniu sprawności fizycznej, ale również w zachowaniu dobrej kondycji zdrowotnej na długie lata. To odpowiedni sport walki zarówno dla osób starszych, jak i dla dzieci. Co ciekawe, aikido może Cię również wspierać w rozwoju osobistym, bo uczysz się inaczej pochodzić do otaczającej Cię rzeczywistości. Dowiedz się, co jeszcze możesz mieć z zapisania się na tego rodzaju trening.

Czy jest sport walki o nazwie aikido?

Aikido, obok karate, kendo, judo i kyudo to jeden z pięciu tradycyjnych, japońskich sportów walki. Po zakończeniu II wojny światowej zaczął być znany i ceniony na całym globie. Jego pomysłodawca to sensei Morihei Ueshiba. Warto jeszcze dodać, że ten sport otrzymał swoją nazwę w 1942 roku. Aikido jest w naszym kraju znane dopiero od 1976 roku. Nad tym, aby wszystko odbywało się zgodnie z jej zasadami czuwa Polska Federacja Aikido.

Aikido w Katowicach – sport walki bez rywalizacji

W przeciwieństwie do pozostałych znanych na świecie sztuk walki, aikido nie wiąże się z żadną rywalizacją sportową. Dlatego mogą w tego rodzaju zajęciach bez obaw brać udział dzieci. Inne sporty często uczą, że jedynym, co się liczy jest wygrana. To nie jest dobra droga, ponieważ powoduje, że dzieci, które przegrywają są uznawane za gorsze. Niepotrzebnie. Często przegrana nie jest związana z brakiem talentu, tylko doświadczenia. To dziecko w następnych zawodach, na pewno miałoby wyższy poziom i więcej umiejętności. Nie bez powodu mówi się o tym, że ćwiczenie czyni mistrza. Tak jest również w aikido. Każdy może w nim spróbować swoich sił. Umożliwia ono każdemu rozwój w jego własnym tempie.

Czy to oznacza, że na przykład dziecko, które trenuje aikido, nie może nigdzie pokazać, co tak naprawdę potrafi? Nie do końca. Są organizowane pokazy, na których maluch może się zaprezentować szerszej publiczności. Jednak nie ma na nich żadnych punktów, czy klasyfikacji. Chodzi o to, aby się pokazać, a nie żeby zostać ocenionym.

W zajęciach sportowych z aikido bardzo ważne jest to, aby brać odpowiedzialność za życie i zdrowie innych uczestników. Tutaj wyjątkowo duży nacisk kładzie Cię na psychikę i moralność, a nie na bezmyślne wykorzystywanie siły własnych mięśni. Jeżeli podoba Ci się ta filozofia, to musisz się zapisać na zajęcia jak najszybciej.

Pierwszy trening za darmo!

Sprawdź

Ostatnie newsy

Zajęcia sportowe dla przedszkolaków
29 sierpnia 2022

Zajęcia sportowe dla przedszkolaków ze sztuk walki to jedna z możliwości ćwiczeń fizycznych. To bardzo ważna propozycja, również dla najmłodszych dzieci, które dopiero zaczynają uprawiać sport. Dlaczego? Sztuki walki dla dzieci pomagają nie tylko w rozwoju fizycznym, ale również w utrzymaniu gibkiego i sprawnego ciała. Sztuki walki mogą być również pozytywny wpływ na charakter dziecka. […]

Czytaj więcej
Treningi w tym tygodniu
22 sierpnia 2022

W dniach 22.08 oraz 24.08 zajęcia dla wszystkich grup wiekowych (dzieci i dorośli razem) nadal będą odbywać się od 19:00 do 20:00 Prosimy być 25 minut przed treningiem aby rozłożyć matę.

Czytaj więcej