Aikido – dlaczego warto je trenować?

Aikido to sport walki, w którym praktycznie nie stosuje się przemocy. Najważniejsze w nim są siła oraz szybkość. Zaraz za nimi są dokładność i precyzja w wykonywaniu każdego ruchu. To zajęcia sportowe w Katowicach, które możesz trenować zarówno profesjonalnie, jak i rekreacyjnie. Polecamy je każdemu, ponieważ pomaga nie tylko w rozwijaniu sprawności fizycznej, ale również w zachowaniu dobrej kondycji zdrowotnej na długie lata. To odpowiedni sport walki zarówno dla osób starszych, jak i dla dzieci. Co ciekawe, aikido może Cię również wspierać w rozwoju osobistym, bo uczysz się inaczej pochodzić do otaczającej Cię rzeczywistości. Dowiedz się, co jeszcze możesz mieć z zapisania się na tego rodzaju trening.

Czy jest sport walki o nazwie aikido?

Aikido, obok karate, kendo, judo i kyudo to jeden z pięciu tradycyjnych, japońskich sportów walki. Po zakończeniu II wojny światowej zaczął być znany i ceniony na całym globie. Jego pomysłodawca to sensei Morihei Ueshiba. Warto jeszcze dodać, że ten sport otrzymał swoją nazwę w 1942 roku. Aikido jest w naszym kraju znane dopiero od 1976 roku. Nad tym, aby wszystko odbywało się zgodnie z jej zasadami czuwa Polska Federacja Aikido.

Aikido w Katowicach – sport walki bez rywalizacji

W przeciwieństwie do pozostałych znanych na świecie sztuk walki, aikido nie wiąże się z żadną rywalizacją sportową. Dlatego mogą w tego rodzaju zajęciach bez obaw brać udział dzieci. Inne sporty często uczą, że jedynym, co się liczy jest wygrana. To nie jest dobra droga, ponieważ powoduje, że dzieci, które przegrywają są uznawane za gorsze. Niepotrzebnie. Często przegrana nie jest związana z brakiem talentu, tylko doświadczenia. To dziecko w następnych zawodach, na pewno miałoby wyższy poziom i więcej umiejętności. Nie bez powodu mówi się o tym, że ćwiczenie czyni mistrza. Tak jest również w aikido. Każdy może w nim spróbować swoich sił. Umożliwia ono każdemu rozwój w jego własnym tempie.

Czy to oznacza, że na przykład dziecko, które trenuje aikido, nie może nigdzie pokazać, co tak naprawdę potrafi? Nie do końca. Są organizowane pokazy, na których maluch może się zaprezentować szerszej publiczności. Jednak nie ma na nich żadnych punktów, czy klasyfikacji. Chodzi o to, aby się pokazać, a nie żeby zostać ocenionym.

W zajęciach sportowych z aikido bardzo ważne jest to, aby brać odpowiedzialność za życie i zdrowie innych uczestników. Tutaj wyjątkowo duży nacisk kładzie Cię na psychikę i moralność, a nie na bezmyślne wykorzystywanie siły własnych mięśni. Jeżeli podoba Ci się ta filozofia, to musisz się zapisać na zajęcia jak najszybciej.

Pierwszy trening za darmo!

Sprawdź

Ostatnie newsy

Karate, czy aikido – jakie zajęcia sportowe dla dzieci w Katowicach?
8 czerwca 2023

Jakie są podobieństwa i różnice pomiędzy karate a aikido w Katowicach? Aikido to sztuka walki wręcz mistrza Ueshiba. Nazwa tej sztuki walki pochodzi od kilku słów. Pierwsze z nich to ai, czyli harmonia, bycie w zgodzie ze sobą. Drugie słowa to ki oznaczające energię wewnętrzną. A do znaczy droga życiowa. Chcesz się dowiedzieć więcej o […]

Czytaj więcej
Pokaz Aikido w Katowicach 03.06.2023
2 czerwca 2023

Zapraszamy na pokaz naszego klubu w sobotę 03.06.2023 Miejsce: Festyn Rodzinny na ulicy Paderewskiego 46, przed szkołą podstawową nr 12 Godzina: 12:40 Wstęp na festyn jest wolny, będzie tam dużo atrakcji dla dzieci i młodzieży. Cały festyn jest w godzinach od 10 do 14:30. ZAPRASZAMY !!! Shudokan Aikido Katowice

Czytaj więcej
Jakie są techniki aikido?
19 maja 2023

Aikido jest tradycyjną sztuką walki. Łącznie łączy w sobie aż dziesięć tysięcy technik samoobrony. Zasady aikido pochodzą z przełomu XIX i XX wieku. Najważniejsze jest to, że nie jest to rodzaj rywalizacji sportowej. To nie odstraszyło ludzi i uczestników zajęć aikido na świecie jest coraz więcej. Dowiedz się, jakie techniki aikido są stosowane do dzisiaj. […]

Czytaj więcej