Zajęcia sportowe aikido – na czym polegają?

Aikido czy to tylko sztuka walki? Może zaczniemy od tego, że są to również zajęcia sportowe dla dzieci. Wielu rodziców niestety staje przed dylematem, czy to dobry pomysł, aby zapisywać dzieci na takie lekcje. Sztuki walki, w tym również aikido często są uznawane za wzbudzające w maluchu niepotrzebną agresję. A przecież zupełnie nie o to, w nich chodzi. Zajęcia sportowe dla dzieci w Katowicach uczą dyscypliny, szacunku dla innych ludzi i zdrowej rywalizacji.

Na czym polega sztuka walki aikido?

Wszyscy, którzy się z nią zetknęli pewnie się z nami zgodzą, że jest to jedna z najpiękniejszych sztuk walki, wywodząca się z Japonii. Atmosfera panująca na zajęciach sportowych dla dzieci w Katowicach jest pełna serdeczności i wzajemnego zrozumienia. Maluchy mogą nie tylko poprawić swoją kondycję fizyczną, wiele się nauczyć, ale również poznać nowych kolegów.

Twórca aikido – O-Sensei Morihei Ueshiba stworzył kompletny system jego nauczania. Słowo aikido niesie ze sobą bardzo wiele różnorodnych znaczeń. Ai” to połączenie, miłość, zjednoczenie; „Ki” stanowi odpowiednik ducha, energii; „Do” to droga, sposób lub nauczanie. Wszystkie te słowa pewnie budzą w Tobie pozytywne skojarzenia i słusznie. Sztuka walki aikido opiera się na wzajemnym zrozumieniu.

Równie ważny jest w niej równomierny rozwój fizyczny i duchowy. Tak samo, jak w pozostałych sztukach walki największy bój, jaki musi stoczyć dziecko to ten z własnymi słabościami. Jednak satysfakcja z wygranej jest o wiele większa niż w przypadku innych dyscyplin sportowych. Tutaj nie chodzi o to, żeby być najlepszym, tylko, żeby stać się najbardziej zaawansowaną wersją samego siebie.

Co sprawia, że aikido jest wyjątkowe?

Na zajęciach sportowych z aikido wykorzystuje się siłę przeciwnika. W tej dyscyplinie sportowej bardzo ważne są wychylenia, obroty i ruchy, które powodują zmianę kierunku przy rzutach i dźwigniach. Trenujący zawodnicy poprawiają swoją koordynację ruchową. Dodatkową zaletą tych zajęć jest doskonalenie techniki koncentracji i zwiększenie elastyczności oraz wytrzymałości mięśniowej.

Niezwykle istotnym słowem w tej dyscyplinie sportowej jest DOJO, czyli sala w której są treningi sztuk walki. Wielowiekowa tradycja mówi o tym, że każdy element maty ma swoją nazwę oraz przeznaczenie. Na sali treningowej należy postępować zgodnie z od lat przestrzeganą etykietą. Dzięki temu, dziecko na zajęciach szybko nauczy się przestrzegać obowiązujących zasad. Aikido to nauka szacunki dla trenera i dla pozostałych uczestników zajęć.

Pierwszy trening za darmo!

Sprawdź

Ostatnie newsy

Nabór na Aikido od 04.09.2023
1 września 2023

Zapisanie się na zajęcia z Aikido może być dobrym pomysłem z wielu powodów. Oto kilka argumentów, które mogą Cię przekonać: Warto zaznaczyć, że Aikido to sztuka walki oparta na zasadach samoobrony i neutralizacji ataków, więc nie jest to forma walki agresywnej. Jeśli jesteś zainteresowany tymi aspektami i jesteś otwarty na rozwijanie się zarówno fizycznie, jak […]

Czytaj więcej
Treningi w Sierpniu 2023
7 sierpnia 2023

Z powodu małej frekwencji na zajęciach, z powodu licznych wyjazdów naszych uczniów na urlopy, część treningów jest łączona lub nawet odwoływana. Proszę dzwonić wcześniej i pytać czy w danym dniu jest trening na podana godzinę. Przepraszamy za kłopot.

Czytaj więcej
Aikido w Katowicach przez Wakacje 2023
26 czerwca 2023

W okresie wakacyjnym między 26 czerwca a 30 sierpnia, obowiązuje grafik zajęć wakacyjny: 18:00-19:00 Juniorzy i Kadeci (6-15 lat) 19:00-20:00 Dorośli (16 lat +) Zapraszamy nowe osoby.

Czytaj więcej