Zajęcia sportowe aikido – na czym polegają?

Aikido czy to tylko sztuka walki? Może zaczniemy od tego, że są to również zajęcia sportowe dla dzieci. Wielu rodziców niestety staje przed dylematem, czy to dobry pomysł, aby zapisywać dzieci na takie lekcje. Sztuki walki, w tym również aikido często są uznawane za wzbudzające w maluchu niepotrzebną agresję. A przecież zupełnie nie o to, w nich chodzi. Zajęcia sportowe dla dzieci w Katowicach uczą dyscypliny, szacunku dla innych ludzi i zdrowej rywalizacji.

Na czym polega sztuka walki aikido?

Wszyscy, którzy się z nią zetknęli pewnie się z nami zgodzą, że jest to jedna z najpiękniejszych sztuk walki, wywodząca się z Japonii. Atmosfera panująca na zajęciach sportowych dla dzieci w Katowicach jest pełna serdeczności i wzajemnego zrozumienia. Maluchy mogą nie tylko poprawić swoją kondycję fizyczną, wiele się nauczyć, ale również poznać nowych kolegów.

Twórca aikido – O-Sensei Morihei Ueshiba stworzył kompletny system jego nauczania. Słowo aikido niesie ze sobą bardzo wiele różnorodnych znaczeń. Ai” to połączenie, miłość, zjednoczenie; „Ki” stanowi odpowiednik ducha, energii; „Do” to droga, sposób lub nauczanie. Wszystkie te słowa pewnie budzą w Tobie pozytywne skojarzenia i słusznie. Sztuka walki aikido opiera się na wzajemnym zrozumieniu.

Równie ważny jest w niej równomierny rozwój fizyczny i duchowy. Tak samo, jak w pozostałych sztukach walki największy bój, jaki musi stoczyć dziecko to ten z własnymi słabościami. Jednak satysfakcja z wygranej jest o wiele większa niż w przypadku innych dyscyplin sportowych. Tutaj nie chodzi o to, żeby być najlepszym, tylko, żeby stać się najbardziej zaawansowaną wersją samego siebie.

Co sprawia, że aikido jest wyjątkowe?

Na zajęciach sportowych z aikido wykorzystuje się siłę przeciwnika. W tej dyscyplinie sportowej bardzo ważne są wychylenia, obroty i ruchy, które powodują zmianę kierunku przy rzutach i dźwigniach. Trenujący zawodnicy poprawiają swoją koordynację ruchową. Dodatkową zaletą tych zajęć jest doskonalenie techniki koncentracji i zwiększenie elastyczności oraz wytrzymałości mięśniowej.

Niezwykle istotnym słowem w tej dyscyplinie sportowej jest DOJO, czyli sala w której są treningi sztuk walki. Wielowiekowa tradycja mówi o tym, że każdy element maty ma swoją nazwę oraz przeznaczenie. Na sali treningowej należy postępować zgodnie z od lat przestrzeganą etykietą. Dzięki temu, dziecko na zajęciach szybko nauczy się przestrzegać obowiązujących zasad. Aikido to nauka szacunki dla trenera i dla pozostałych uczestników zajęć.

Pierwszy trening za darmo!

Sprawdź

Ostatnie newsy

Obóz Lato 2024
21 lutego 2024

Opis obozu i atrakcji Obóz sportowo – rekreacyjny Miejsce: Międzybrodzie Żywieckie ośrodek RELAKS Data: 14-23 lipca 2024 ( 10 dni ) rok temu było tylko 8 dni. Cena: 2299 zł (zadatek 500 zł do 28.02) gwarancja miejsca W tym roku planujemy wybrać się tam gdzie rok temu, czyli do Międzybrodzia Żywieckiego, lecz tym razem jedziemy […]

Czytaj więcej
Sztuka Aikido w Codziennym Życiu: Techniki Samoobrony i Ich Zastosowanie
7 lutego 2024

Sztuka aikido to nie tylko forma aktywności fizycznej, ale również filozofia życia. Jej korzenie sięgają starożytnej Japonii, gdzie Morihei Ueshiba stworzył tę sztukę walki jako sposób na harmonijne rozwiązanie konfliktów. Dzisiaj aikido jest praktykowane na całym świecie, nie tylko przez pasjonatów sztuk walki, ale także przez osoby poszukujące narzędzi do radzenia sobie ze stresem, poprawy […]

Czytaj więcej
Treningi w czasie Ferii Zimowych
26 stycznia 2024

Zapraszamy na zajęcia Aikido w czasie ferii, dla Nowych osób 2 Treningi GRATIS w czasie ferii !!! Zmiana grafiku zajęć podczas ferii zimowych 29.01-07.02 Juniorzy i Kadeci na godzinę 18.00 do 19.00 Dorośli 19:00 do 20:00

Czytaj więcej