Zajęcia sportowe aikido – na czym polegają?

Aikido czy to tylko sztuka walki? Może zaczniemy od tego, że są to również zajęcia sportowe dla dzieci. Wielu rodziców niestety staje przed dylematem, czy to dobry pomysł, aby zapisywać dzieci na takie lekcje. Sztuki walki, w tym również aikido często są uznawane za wzbudzające w maluchu niepotrzebną agresję. A przecież zupełnie nie o to, w nich chodzi. Zajęcia sportowe dla dzieci w Katowicach uczą dyscypliny, szacunku dla innych ludzi i zdrowej rywalizacji.

Na czym polega sztuka walki aikido?

Wszyscy, którzy się z nią zetknęli pewnie się z nami zgodzą, że jest to jedna z najpiękniejszych sztuk walki, wywodząca się z Japonii. Atmosfera panująca na zajęciach sportowych dla dzieci w Katowicach jest pełna serdeczności i wzajemnego zrozumienia. Maluchy mogą nie tylko poprawić swoją kondycję fizyczną, wiele się nauczyć, ale również poznać nowych kolegów.

Twórca aikido – O-Sensei Morihei Ueshiba stworzył kompletny system jego nauczania. Słowo aikido niesie ze sobą bardzo wiele różnorodnych znaczeń. Ai” to połączenie, miłość, zjednoczenie; „Ki” stanowi odpowiednik ducha, energii; „Do” to droga, sposób lub nauczanie. Wszystkie te słowa pewnie budzą w Tobie pozytywne skojarzenia i słusznie. Sztuka walki aikido opiera się na wzajemnym zrozumieniu.

Równie ważny jest w niej równomierny rozwój fizyczny i duchowy. Tak samo, jak w pozostałych sztukach walki największy bój, jaki musi stoczyć dziecko to ten z własnymi słabościami. Jednak satysfakcja z wygranej jest o wiele większa niż w przypadku innych dyscyplin sportowych. Tutaj nie chodzi o to, żeby być najlepszym, tylko, żeby stać się najbardziej zaawansowaną wersją samego siebie.

Co sprawia, że aikido jest wyjątkowe?

Na zajęciach sportowych z aikido wykorzystuje się siłę przeciwnika. W tej dyscyplinie sportowej bardzo ważne są wychylenia, obroty i ruchy, które powodują zmianę kierunku przy rzutach i dźwigniach. Trenujący zawodnicy poprawiają swoją koordynację ruchową. Dodatkową zaletą tych zajęć jest doskonalenie techniki koncentracji i zwiększenie elastyczności oraz wytrzymałości mięśniowej.

Niezwykle istotnym słowem w tej dyscyplinie sportowej jest DOJO, czyli sala w której są treningi sztuk walki. Wielowiekowa tradycja mówi o tym, że każdy element maty ma swoją nazwę oraz przeznaczenie. Na sali treningowej należy postępować zgodnie z od lat przestrzeganą etykietą. Dzięki temu, dziecko na zajęciach szybko nauczy się przestrzegać obowiązujących zasad. Aikido to nauka szacunki dla trenera i dla pozostałych uczestników zajęć.

Pierwszy trening za darmo!

Sprawdź

Ostatnie newsy

Aikido – ciekawe zajęcia sportowe dla dzieci
23 marca 2023

Co daje dzieciom ćwiczenie aikido w Katowicach? Aikido ma bardzo wiele zalet. Pozwala na wszechstronny rozwój fizyczny malucha i pozwala na kształtowanie jego charakteru. Dowiedz się więcej o korzyściach z treningów aikido w Katowicach. Aikido dla dzieci – nuda im nie grozi! Treningi aikido są opracowane w taki sposób, aby dzieci nie odczuwały nudy. W […]

Czytaj więcej
Sztuki walki Katowice – dla dzieci w jakim wieku?
3 marca 2023

Gdy wybierasz zajęcia sportowe dla dziecka w Katowicach, to powinieneś wziąć pod uwagę różne parametry, które przemawiają za konkretną formą rekreacji. Natomiast, jeżeli szukasz ciekawych zajęć sportowych dla dzieci, to zależy Ci na tym, aby Twój maluch wyniósł z nich rzeczywiste korzyści. Możemy do nich zaliczyć na przykład poprawę ogólnej kondycji fizycznej, samopoczucia psychicznego oraz […]

Czytaj więcej
Jakie są korzyści wynikające z treningu aikido?
10 lutego 2023

Zajęcia sportowe z aikido niosą ze sobą bardzo wiele korzyści. Mamy tutaj na myśli zarówno te fizyczne, jak i psychiczne. To uniwersalna sztuka walki. Dlatego na zajęciach możesz spotkać osoby w każdym wieku i na każdym poziomie zaawansowania. Aby trenować aikido nie musisz mieć kondycji sportowca. Wystarczy, że się na nie zapiszesz i zwyczajnie zaczniesz […]

Czytaj więcej