Sztuka walki aikido – na czym polega?

Czym jest aikido i jak zacząć je trenować? Aikido wzbudza ciekawość. Wiele osób, gdy tylko usłyszy o korzyściach płynących z trenowania tej sztuki walki, to zaczyna się zastanawiać, czy samemu nie spróbować swoich sił. Zanim zapiszesz się na zajęcia sportowe w Katowicach, to warto byłoby dowiedzieć się, czym jest ta sztuka walki, na czym polega i jak się ją trenuje. Czy są organizowane również zajęcia sportowe dla dzieci? Już odpowiadamy!

Od czego zaczęło się aikido?

Aikido jest sztuką walki wywodzącą się z Japonii. Łączy w sobie starodawne nurty aikijutsu i kenjutsu. Są dwie jej odmiany. Pierwsza to walka wręcz, a druga walka z bronią. Do obrony może służyć krótki, drewniany kij, miecz z drewna lub nóż. Spokojnie! Ten ostatni zazwyczaj też jest drewniany.

Jedno spotkanie – wieloletnia inspiracja

Po raz pierwszy o aikido można było usłyszeć na przełomie XIII i XIV wieku. Jednak została dopiero w początkach XX wieku przez Morihei Ueshibę. Nawet dzisiaj często jest nazywany wielkim nauczycielem. Był sławnym teoretykiem i praktykiem japońskich sztuk walki. W czasie wojny rosyjsko-japońskiej stał się zawodowym żołnierzem. Udało mu się przetrwać wojnę i wrócić do domu.

Natomiast w 1912 roku razem z osobami chętnymi pojechał na wyspę Hokkaido. Udało mu się tam zobaczyć wielkiego mistrza – Sōkaku Takedę. Był twórcą historycznej japońskiej szkoły jiu jitsu. Inna jej nazwa to Daitō-ryū. Po tym słynnym spotkaniu Morihei Ueshiba opracował własną sztukę walki. Jak możesz się domyślić było nią aikido.

Sztuka walki aikido – coraz większa popularność

Wymyślona przez niego sztuka walki stawała się z roku na rok coraz bardziej znana i lubiana. Może właśnie przez jej uniwersalność? W Katowicach odbywają się zajęcia sportowe zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.

W 1925 roku Morihei Ueshibę zaproszono do Akademii Marynarki w Tokio. Tam mógł pokazać na czym polega wymyślona przez niego dyscyplina. Wzbudził zachwyt i zainteresowanie wszystkich oglądających. Pokaz odbył się na dworze cesarskim, więc presja była tym większa. jednak udało się. Po pokazie mistrz mógł przeprowadzić się do stolicy. Był aktywnym nauczycielem aikido aż do wybuchu II wojny światowej.

Niestety każdą broń można wykorzystać do zabijania. Tak stało się również z aikido, które ze swojej natury było pokojową sztuką walki. Tak było w czasie II wojny światowej. Dzisiaj znowu wrócono do korzeni i na treningach podkreśla się filozoficzną i psychologiczną jest stronę. We współczesnym aikido stawia się na rozwój ciała i ducha. Nie ma w niej przemocy.

Pierwszy trening za darmo!

Sprawdź

Ostatnie newsy

Aikido: Sztuka Walki, Harmonii i Samodoskonalenia
8 kwietnia 2024

Wprowadzenie: Odkrywanie Filozofii Aikido W dzisiejszym szybkim i agresywnym świecie, Aikido wyróżnia się jako sztuka walki, która podkreśla harmonię, współpracę i rozwój osobisty. To więcej niż tylko zestaw technik obronnych; Aikido to filozofia życia, której korzenie sięgają głęboko w japońskiej tradycji. Nauczymy się, jak Aikido nie tylko kształtuje ciało, ale także umysł i ducha, stając […]

Czytaj więcej
Aikido i Sztuka Życia: Nauki, Które Wykraczają Poza Tatami
6 marca 2024

W dzisiejszym wpisie przenikniemy głęboko w świat Aikido, aby zobaczyć, jak nauki nauczane na tatami przenoszą się do codziennego życia. Aikido nie kończy się na technikach i ruchach; to również filozofia życia. Na Tatami: Praktyka Technik i Rozwój Osobisty Podczas treningu Aikido na tatami, praktykujący nie tylko doskonalą swoje umiejętności fizyczne, ale również uczą się […]

Czytaj więcej
Obóz Lato 2024
21 lutego 2024

Opis obozu i atrakcji Obóz sportowo – rekreacyjny Miejsce: Międzybrodzie Żywieckie ośrodek RELAKS Data: 14-23 lipca 2024 ( 10 dni ) rok temu było tylko 8 dni. Cena: 2299 zł (zadatek 500 zł do 28.02) gwarancja miejsca W tym roku planujemy wybrać się tam gdzie rok temu, czyli do Międzybrodzia Żywieckiego, lecz tym razem jedziemy […]

Czytaj więcej