Jakie są korzyści wynikające z treningu aikido?

Zajęcia sportowe z aikido niosą ze sobą bardzo wiele korzyści. Mamy tutaj na myśli zarówno te fizyczne, jak i psychiczne. To uniwersalna sztuka walki. Dlatego na zajęciach możesz spotkać osoby w każdym wieku i na każdym poziomie zaawansowania. Aby trenować aikido nie musisz mieć kondycji sportowca. Wystarczy, że się na nie zapiszesz i zwyczajnie zaczniesz coś robić w tym kierunku.

Czy aikido jest sztuką walki?

Jeżeli chcesz zrozumieć, czym jest aikido i jakie pociąga za sobą korzyści, to najpierw musisz zrozumieć, czym jest ta tradycyjna sztuka walki wywodząca się z Japonii. Chociaż przez większość osób, które nie miały z nią wcześniej żadnej styczności, jest ona uznawana za metodę na nauczenie się samoobrony, to nie jest do końca zgodne z prawdą. Musimy tutaj bardzo mocno zaznaczyć, że aikido jest rodzajem Budō (jap. 武道 budō – droga walki, sztuka wojny). Słowo „do” w języku japońskim znaczy to samo co chińskie słowo „tao”, czyli drogę do zrozumienia, samodoskonalenia. W praktyce oznacza to, że każdy, kto zaczął trenować aikido powinien robić to do końca życia.

Jakie są zalety trenowania aikido w Katowicach?

Zajęcia sportowe w Katowicach z aikido pomogą Ci między innymi w:

  • poprawieniu Twojej ogólnej kondycji fizycznej;
  •  nauczeniu się rozluźniać nadmiernie napięte mięśnie i jak sprawić, aby stały się one bardziej elastyczne.

Właśnie z tego względu niektóre ośrodki oferują zajęcia z aikido dla osób z niepełnosprawnościami. Wielu ludzi, którzy ciepią na zaburzenia funkcjonowania układu neurologicznego zmaga się ze spastyką, czyli nadmiernym napięciem mięśniowym. Zajęcia sportowe z aikido mogą być pomocne również w takich sytuacjach.

Warto tutaj również wspomnieć o tym, że ludzkie ciało uczy się czerpać korzyści zarówno z rozluźnionych mięśni, jak i z tych, które poddawane są ciągłym skurczom. Bardzo wiele ćwiczeń fizycznych, takich jak na przykład podnoszenie ciężarów, koncentruje się wyłącznie na prostym zwiększaniu siły mięśniowym. Poszczególne mięśnie lub określone grupy mięśniowe intensywnie ćwiczy się specjalnie po to, żeby zwiększyć ich masę i objętość.

Niewiele to da, jeżeli jednocześnie nie zaczniesz trenować aikido w Katowicach i nie zadbasz o ruch oraz koordynację całego ciała. Im większe i bardziej rozwinięte będziesz miał mięśnie tym paradoksalnie bardziej będziesz szkodził własnemu ciału. Jak to jest możliwe? Przy intensywnych treningach na siłowni nie zyskasz nic więcej, jak nadmierne obciążenie stawów. Dlatego już dziś koniecznie wybierz zajęcia aikido w Katowicach i rozwijaj ciało w wielu aspektach.

Pierwszy trening za darmo!

Sprawdź

Ostatnie newsy

Karate, czy aikido – jakie zajęcia sportowe dla dzieci w Katowicach?
8 czerwca 2023

Jakie są podobieństwa i różnice pomiędzy karate a aikido w Katowicach? Aikido to sztuka walki wręcz mistrza Ueshiba. Nazwa tej sztuki walki pochodzi od kilku słów. Pierwsze z nich to ai, czyli harmonia, bycie w zgodzie ze sobą. Drugie słowa to ki oznaczające energię wewnętrzną. A do znaczy droga życiowa. Chcesz się dowiedzieć więcej o […]

Czytaj więcej
Pokaz Aikido w Katowicach 03.06.2023
2 czerwca 2023

Zapraszamy na pokaz naszego klubu w sobotę 03.06.2023 Miejsce: Festyn Rodzinny na ulicy Paderewskiego 46, przed szkołą podstawową nr 12 Godzina: 12:40 Wstęp na festyn jest wolny, będzie tam dużo atrakcji dla dzieci i młodzieży. Cały festyn jest w godzinach od 10 do 14:30. ZAPRASZAMY !!! Shudokan Aikido Katowice

Czytaj więcej
Jakie są techniki aikido?
19 maja 2023

Aikido jest tradycyjną sztuką walki. Łącznie łączy w sobie aż dziesięć tysięcy technik samoobrony. Zasady aikido pochodzą z przełomu XIX i XX wieku. Najważniejsze jest to, że nie jest to rodzaj rywalizacji sportowej. To nie odstraszyło ludzi i uczestników zajęć aikido na świecie jest coraz więcej. Dowiedz się, jakie techniki aikido są stosowane do dzisiaj. […]

Czytaj więcej