Jakie są korzyści wynikające z treningu aikido?

Zajęcia sportowe z aikido niosą ze sobą bardzo wiele korzyści. Mamy tutaj na myśli zarówno te fizyczne, jak i psychiczne. To uniwersalna sztuka walki. Dlatego na zajęciach możesz spotkać osoby w każdym wieku i na każdym poziomie zaawansowania. Aby trenować aikido nie musisz mieć kondycji sportowca. Wystarczy, że się na nie zapiszesz i zwyczajnie zaczniesz coś robić w tym kierunku.

Czy aikido jest sztuką walki?

Jeżeli chcesz zrozumieć, czym jest aikido i jakie pociąga za sobą korzyści, to najpierw musisz zrozumieć, czym jest ta tradycyjna sztuka walki wywodząca się z Japonii. Chociaż przez większość osób, które nie miały z nią wcześniej żadnej styczności, jest ona uznawana za metodę na nauczenie się samoobrony, to nie jest do końca zgodne z prawdą. Musimy tutaj bardzo mocno zaznaczyć, że aikido jest rodzajem Budō (jap. 武道 budō – droga walki, sztuka wojny). Słowo „do” w języku japońskim znaczy to samo co chińskie słowo „tao”, czyli drogę do zrozumienia, samodoskonalenia. W praktyce oznacza to, że każdy, kto zaczął trenować aikido powinien robić to do końca życia.

Jakie są zalety trenowania aikido w Katowicach?

Zajęcia sportowe w Katowicach z aikido pomogą Ci między innymi w:

  • poprawieniu Twojej ogólnej kondycji fizycznej;
  •  nauczeniu się rozluźniać nadmiernie napięte mięśnie i jak sprawić, aby stały się one bardziej elastyczne.

Właśnie z tego względu niektóre ośrodki oferują zajęcia z aikido dla osób z niepełnosprawnościami. Wielu ludzi, którzy ciepią na zaburzenia funkcjonowania układu neurologicznego zmaga się ze spastyką, czyli nadmiernym napięciem mięśniowym. Zajęcia sportowe z aikido mogą być pomocne również w takich sytuacjach.

Warto tutaj również wspomnieć o tym, że ludzkie ciało uczy się czerpać korzyści zarówno z rozluźnionych mięśni, jak i z tych, które poddawane są ciągłym skurczom. Bardzo wiele ćwiczeń fizycznych, takich jak na przykład podnoszenie ciężarów, koncentruje się wyłącznie na prostym zwiększaniu siły mięśniowym. Poszczególne mięśnie lub określone grupy mięśniowe intensywnie ćwiczy się specjalnie po to, żeby zwiększyć ich masę i objętość.

Niewiele to da, jeżeli jednocześnie nie zaczniesz trenować aikido w Katowicach i nie zadbasz o ruch oraz koordynację całego ciała. Im większe i bardziej rozwinięte będziesz miał mięśnie tym paradoksalnie bardziej będziesz szkodził własnemu ciału. Jak to jest możliwe? Przy intensywnych treningach na siłowni nie zyskasz nic więcej, jak nadmierne obciążenie stawów. Dlatego już dziś koniecznie wybierz zajęcia aikido w Katowicach i rozwijaj ciało w wielu aspektach.

Pierwszy trening za darmo!

Sprawdź

Ostatnie newsy

Nabór na Aikido od 04.09.2023
1 września 2023

Zapisanie się na zajęcia z Aikido może być dobrym pomysłem z wielu powodów. Oto kilka argumentów, które mogą Cię przekonać: Warto zaznaczyć, że Aikido to sztuka walki oparta na zasadach samoobrony i neutralizacji ataków, więc nie jest to forma walki agresywnej. Jeśli jesteś zainteresowany tymi aspektami i jesteś otwarty na rozwijanie się zarówno fizycznie, jak […]

Czytaj więcej
Treningi w Sierpniu 2023
7 sierpnia 2023

Z powodu małej frekwencji na zajęciach, z powodu licznych wyjazdów naszych uczniów na urlopy, część treningów jest łączona lub nawet odwoływana. Proszę dzwonić wcześniej i pytać czy w danym dniu jest trening na podana godzinę. Przepraszamy za kłopot.

Czytaj więcej
Aikido w Katowicach przez Wakacje 2023
26 czerwca 2023

W okresie wakacyjnym między 26 czerwca a 30 sierpnia, obowiązuje grafik zajęć wakacyjny: 18:00-19:00 Juniorzy i Kadeci (6-15 lat) 19:00-20:00 Dorośli (16 lat +) Zapraszamy nowe osoby.

Czytaj więcej